Forside        Log ind          
  
   Verdenshistorien    Historisk Emne    Leksikon    Kilder    Tema    Abonnement    Om Os   



Resten af denne tekst er kun tilgængelig for abonnenter.


     Jeg er oprettet        Bestil adgang     
Log ind via UNI-Login


Log ind via email, hvis du ikke bruger WAYF og UNI-Login  Log ind  


Virginia Woolfs Liv og opvækst
Xxxxxxxx Xxxxx xxxx xxxx x 1882 (25. xxxxxx) xxx xxxxxx xx Xxx Xxxxxx Xxxxxxx xx Xxxxx Xxxxxxx Xxxxxxxxx. Xxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxx, xxxxxxx xxx xx xxxx xxxxxxxxxx xxx Xxxxxxxx. Xxxxxxx xxx xxx xxxxxxxx Xxxxxxxx xxxx xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx, xx xxx xxx xxx xxxxxx xxxxx xxx xxxx xxx x 1895. X 1904 xxxx xxxxxx xxx, xx xxx xxx xxxxx xx xxxxxxx xxxxxxxxxx, xxx xxx xxxxx xxx xx xxxxxxx xxx xxx xx xxxxxxxx.
Xxxxxxxx xxx xxx, xxxxxxxxx xxx xxxxxx xxx xxxx xxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxx Xxxxxxxxxx xxx Xxxxxxxxxx, xxxx xxx xxxxxxxx xxx xxxxxxxx xxx xxxxxxxxx. Xxxxxx xxx xxx xxxx Xxxxx xx xxxx xxxxxx xxx Xxxxxxxxx, xxx xxxxxxxxx X.X. Xxxxxxx xx Xxxxxx Xxxxxxxx, xxxxxxx xxx xxx xxxxxxxx Xxxxxxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxx xx X.X. Xxxxx. X 1906 xxxx Xxxxx, xx Xxxxxxxxx xxxxxx xxxx xxxx xxx Xxxxx Xxxx, xxxxxxx xxxxx, xx Xxxxxxxx xxxxxxxxx xxx xxxx xxxxx. X 1909 xxxxxxxxxxx xxx xx xxxxxxxxxxxxxxx xxx Xxxxxx Xxxxxxxx, xxx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx. Xxx x 1911 xxxxxx xx xxx Xxxxxxx Xxxxx, xxx xxxx xxx xx xxx xx Xxxxxxxxxx-xxxxxxx, xxxxxxx xxx xx xxx xxx Xxx Xxxxx, xx xx xxxx xxxx x 1912. Xx xxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxx xxxxxxxx xx xxxx xxx, xx xxx xxx x xxxx xxx xxx xxxxxx xxxxx Xxx Xxxxxx Xxx, xxx xxxxx x 1915. X xx xxxxxx xx xx xxxxxx xxx xxxxxx xxxxxxxxxx Xxxxxxx x 1917 Xxxxxxx Xxxxx, xxx xxxxxx xxxxxx xxx xx xxxxxx xxxxx xxxx xxxxx.

Woolfs forfatterskab
X xxxxx 1920 xxxxxxxx Xxxxxxxx xx xxxxxx Xxxxx'x Xxxx, xxxxxx xxxxxx xxxxx xxxx. Xxxxxxx xxxxxxx xx Xxxxx Xxxxxxxx, xxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx, xx xxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xx xx xxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx. Xxx xxx xx xxxxxxxxx xxx xx xxxxxx, xx Xxxxxxxx Xxxxx xxxx xxxxx xx xxxxx xx xx xx xxx, xxx xxxxxx xx xx xxxxxxxxxxxx. Xxxxxxxxx xxxx xxx xxx, xx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx xx xxxxxxxxxx, xxx xxx xxxxxxxxxx xxx xxx, xxxxx xxx xxxxxxxxxx.
Xxxxx Xxxxx'x Xxxx xxxxxxxxx xxx xx Xxx Xxxxxxxx (xxxxx xxxxx Xxx Xxxxx), xxx xxxxx x 1925. Xxx xxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx, xxx xxxxxxx xxxxx xxxx xxx xx xxxxxxxxx xxx xxxxx xxxxx Xx xxx Xxxxxxxxxx (”Xxx Xxxxx”), xxx xxxxxxxx xx xxxxxx xxx xx xxx. Xxxxxxxxx xxxxxxx xxx x xx xxxxxxxxxxxxxx xx xx xxxxx xxxxxx x Xxx Xxxxxx Xxxxxx. Xxxxxx xxxxx xxx xxxxxx xx xx xxxxxxxxxxxx, xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxx (xxxxxx xx xxxxxxxxxxxxx), xxxxxxxxxx xx xx.x. Xxxxx Xxxxxx Xxxxxxx. X xxxxxxxxxx xxx Xxxxx xxxxxxx xxx xxx xx xxxxxxx xxxxxxxx xxxx.
Xxxx Xxx Xxxxxxxx xx Xx xxx Xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxx xxxx xxxxxxx. Xxxxxxxxx xxx xx xxxxxx xx xx xxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxx xx xxxxxxxxxx, xxx xxx xxx xxxxx xxxxx xxxxxxx Xxxxxxx, xxx xxxx xxxxxxxxxx x 1928, xx Xxxxxxxx Xxxxx xxxxxxxx xx xxxxx xxxxx xx xxx xxxxxxxxxxxxx.
Xxxxx xxxxxxxxxxxxx Xxxxxxx xxxxxx Xxx Xxxxx (”Xxxxx”), xxx xxxxx x 1931. Xxxxxxxxx xxxxx xxx xx xxxxxxxx xx Xxxxxxxxx Xxxxxxxx. Xxx xxxxxx xxxxx, xxx xxxxx, xxx Xxxxxxx xxx Xxxx, xxx xxxxx xxxxx xxxxx xxxxxx xxx.
X 1940 xxx xxx xx xxxxxxxxxx xx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxx xxx, xxxxxxx xxx xxxxx xxx xx xxxx xxxxxxxx. Xxx xxxxxxxx xxx xxxx. Xxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxx X Xxxxxxx Xxxxx (1944) xx X Xxxxxx'x Xxxxx (1953).

Publikationsår: 2017




    Relevante tekster 
www.historiensverden.dkwww.romernesverden.dkwww.moderneverden.dkwww.graekernesverden.dkwww.tidligmoderneverden.dkwww.middelalderensverden.dkwww.oldtidensverden.dkwww.litteraturensverden.dkwww.rundtihistorien.dk

54.198.195.11